Ułatwienia dostępu

2002

2002-12-16
Paczki świąteczne - dar Fundacji OTTO

W dniu 9. listopada 2002 r. p. Frank van Gool, dyrektor Firmy OTTO, spotkał się w Opolu z ordy-nariuszem opolskim ks. abpem Alfonsem Nossolem. W trakcie rozmowy poinformował o powołaniu przez Firmę OTTO fundacji dobroczynnej o tej samej nazwie. Wyraził równocześnie zamiar przeprowadzenia, wspólnie z Caritas Diecezji Opolskiej, projektu pomocy dla mieszkańców Opolszczyzny. Po niedługim namyśle postanowiono przygotować tysiąc paczek dla tysiąca rodzin, dotkniętych bolesnym zjawiskiem bezrobocia. Organizatorzy uznali, że czas pomiędzy św. Mikołajem a Bożym Narodzeniem jest najstosowniejszy do sprawiania radości, zarówno małym jak i dużym ludziom. Po drugie każda pomoc, dla odchudzonych świątecznymi zakupami portfeli, będzie mile widziana. Po trzecie wreszcie, przedstawiciele Firmy OTTO potrafią sobie dobrze wyobrazić, co oznacza dla rodzin brak pracy.
Fundacja OTTO przekazała na zakup towarów 50 tysięcy złotych. Zakupiono przede wszystkim art. spożywcze, konserwy, witaminy oraz słodycze. Dodatkowo do niemal każdej paczki dołączono specjalny upominek od Firmy OTTO. Paczki dotrą do rodzin tuż przed świętami. Przekażą je wolontariusze parafialnych zespołów Caritas. Z całą pewnością podarunki sprawią wszystkim wiele radości. Przyniosą ulgę i napełnią pokojem. W wielu rodzinach ocalą wiarę w ludzką życzliwość i Bożą Opatrzność, która chętnie posługuje się dobrymi ludźmi i instytucjami. W imieniu wszystkich obdarowanych, Caritas Diecezji Opolskiej serdecznie dziękuję za udzieloną pomoc. Podziękowanie kieruję przede wszystkim na ręce dyrekcji i pracowników Firmy OTTO, jak również wszystkich, którzy przekazali pieniądze na rzecz Fundacji OTTO.


2002-11-26
Caritas chorym

8 ton plastrów, 100 łóżek elektrycznych z materacami oraz tyle samo wózków inwalidzkich, krzeseł toaletowych i balkoników sprowadził z zagranicy Caritas Diecezji Opolskiej.
Sprzęt o wartości 600 tyś. złotych jest darem firmy Beiersdorf z Hamburga (czyt. Bajersdorf) oraz fundacji państwa Moserów Polenhilfe z Etschberg (czyt. Eczberg).
Sprzęt przekazany zostanie szpitalom, Domom Pomocy Społecznej i pacjentom Stacji Opieki Caritas.


2002-11-12
Pomoc dla powodzian

W dniu dzisiejszym tj. 12.11.2002 r. wyruszył z Opola do Pragi transport z pomocą humanitarną dla powodzian, organizowany przez firmę „KLER” z Dobrodzienia i Caritas Diecezji Opolskiej. W ciężarówce obok 8. ton makaronu znalazły się nowe witryny, szafy, fotele i stoły. Łączna wartość darów wynosi 160 tysięcy złotych.


2002-10-10
10-lecie powstania i działania Stacji Opieki Caritas

10. października br. Caritas Diecezji Opolskiej obchodzi jubileusz 10-lecia powstania i działania Stacji Opieki Caritas.
Pozyskując wyposażenie Stacji Opieki z funduszy rządu niemieckiego przeznaczonych na początku lat 90-tych dla mniejszości niemieckiej w Polsce, ks. arcybiskup Alfons Nossol proponował stworzenie sieci placówek ambulatoryjnej opieki nad ludźmi starszymi i chorymi w miejscu ich zamieszkania. Biskup Opolski, inspirowany koncyliacyjną dalekowzrocznością, postulował by opieką i pomocą objęci zostali wszyscy bez wyjątku mieszkańcy diecezji. 59 Stacji Opieki Caritas działa obecnie we wszystkich zakątkach diecezji opolskiej, tych z przewagą ludności autochtonicznej i takich, które w 90% zamieszkałe są przez ludność napływową z Polski centralnej lub kresów wschodnich. Koszty funkcjonowania Stacji przejęły na siebie władze samorządowe a od 1999 roku również Kasy Chorych. 10 lat funkcjonowania Stacji Opieki Caritas wykazało, że projekt pomocy odkrył i zaspokoił ogromne zapotrzebowanie społeczne. W ciągu 10. lat liczba pacjentów obsłużonych przez Stacje Opieki wyniosła sto dwadzieścia tysięcy. Pielęgniarki wykonały milion osiemset tysięcy wizyt domowych, pokonując odległość ponad dziewięciu milionów kilometrów. Pielęgniarki Caritas służą pacjentom na każde wezwanie w soboty, niedziele i święta, a w razie potrzeby także w porze nocnej. Wypożyczają do domów chorych sprzęt rehabilitacyjny i pielęgnacyjny. Wartość wypożyczonego sprzętu wynosi pięć milionów złotych.
W 1995 roku Komisja Zdrowia Sejmiku Samorządowego woj. opolskiego wyraziła opinię, że praca Stacji Opieki Caritas jest najskuteczniejszą i najtańszą formą hospitalizowania przewlekle chorych. Działalność Stacji wyprzedziła reformę podstawowej opieki zdrowotnej i pomocy doraźnej. Stanowiąc przykład nowoczesnego pielęgniarstwa rodzinnego, Stacje Opieki Caritas ukazały ogromne perspektywy jego rozwoju i szerokie możliwości jego wykorzystania. W grudniu 1996 roku kapituła samorządu gospodarczego czterech województw Polski południowej wręczyła ks. biskupowi Alfonsowi Nossolowi „Diamentowy Laur – Autorytet 1995 roku”. Najwyższe wyróżnienie przyznano m.in. za stworzenie sieci Stacji Opieki Caritas powszechnie służącej ludziom starym i chorym.
Na bazie doświadczeń Stacji Opieki Caritas w Diecezji Opolskiej, Caritas Polska z siedzibą w Warszawie rozpoczęła tworzenie takich samych placówek w pozostałych diecezjach kraju. W liście gratulacyjnym z okazji 10-lecia powstania Stacji Opieki o. Hubert Matusiewicz, z-ca dyrektora Caritas Polskiej, podziękował Biskupowi Nossolowi za to, że Stacje Opieki Caritas Diecezji Opolskiej mogły stać się wzorem dla podobnych placówek w innych diecezjach kraju. Respektując kontekstualność sytuacji na Opolszczyźnie na podkreślenie zasługuje fakt, że autorom programu Stacji Opieki, udało się wprzęgnąć go w służbę harmonijnego współżycia społecznego w regionie. Działalność Stacji ograniczyła bolesne zjawisko opuszczania ziemi ojczystej przez starsze pokolenie Ślązaków, zagrożone samotnością i chorobą. Nade wszystko zaś ocaliła i pogłębiła dzieło integracji ludności autochtonicznej i napływowej na terenie diecezji opolskiej.


2002-10-10
Caritas dla ofiar tragicznych powodzi w Czechach i Niemczech

612 tysięcy złotych tj. równowartość 150. tysięcy euro zgromadziła Caritas Diecezji Opolskiej na koncie dla ofiar tragicznych powodzi w Czechach i Niemczech. Na apel Arcybiskupa Alfonsa Nossola zbiórka pieniędzy prowadzona była we wszystkich kościołach diecezji opolskiej. Wpłat dokonywały również osoby prywatne, firmy i instytucje publiczne. Opolska Caritas przekazała po 50 tysięcy euro na konta powodziowe Caritas w Pradze, Dreźnie i Magdeburgu.
Oprócz pomocy dla zagranicy Kuria Diecezjalna w Opolu przekazała 210 tysięcy złotych dla mieszkańców Debrzycy w powiecie głubczyckim, poszkodowanych w wyniku gwałtownych opadów i gradobicia.
Caritas Diecezji Opolskiej dziękuje wszystkim Ofiarodawcom za udzieloną pomoc.


2002-09-27
Sprzęt pielęgnacyjno-rehabilitacyjny

Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała z Niemiec sprzęt pielęgnacyjno-rehabilitacyjny wartości pół miliona złotych. W czterech ciężarówkach przyjechało 150 specjalistycznych łóżek elektrycznych z materacami oraz 100 wózków inwalidzkich, krzeseł toaletowych i balkoników.
Sprzęt jest darem jedynej działającej w Nadrenii-Palatynacie Fundacji Pomocy Polsce, założonej przez Państwa Ewę i Berndta Moserów. Sprzęt trafi do podopiecznych Stacji Opieki Caritas na terenie całego województwa.


2002-09-14
Warsztaty Terapii Zajęciowej

2 września br. zostały otwarte prowadzone przez Caritas Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Siołkowicach. „Nowo otwarta placówka jest pierwszą tego typu na terenie opolskiego powiatu ziemskiego” – mówi ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.
Otwarcie placówki było skromne, bez przysłowiowej pompy. Pierwsi uczestnicy warsztatów pojawili się tam następnego dnia. Od godz. 6.30 dwaj pracownicy centrali Caritas w Opolu - Artur Wilpert i Damian Sznajder - dwoma busami przywieźli szesnaście osób do siołkowickiego ośrodka. Tego dnia, jak zgodnie stwierdzili, przejechali około 400 kilometrów, żeby przywieźć i odwieźć do domów wszystkich uczestników warsztatów. Docelowo z usług WTZ w Siołkowicach będzie korzystać 27 osób z osiemnastu miejscowości z terenu gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Popielów i Turawa. „Działalność placówki finansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" - mówi ks. Arnold Drechsler. Jego zdaniem, działalność WTZ-ów to jeden z najlepszych sposobów wykorzysta-nia środków PFRON. Warsztaty terapii zajęciowej w Starych Siołkowicach zatrudniają jedenastu pracowników - pięciu terapeutów zajęciowych, pielęgniarkę, dwie rehabilitantki, pedagoga, pracownika socjalnego i pracowników administracji. „Dziewięć z jedenastu zatrudnionych pracowników to osoby dotąd bezrobotne" - podkreśla ks. Arnold Drechsler.
Obiekt, w którym mieszczą się warsztaty powstał w ciągu trzynastu miesięcy i kosztował około półtora miliona złotych. Mieszczą się w nim pracownie komputerowa, plastyczna, ceramiczna, zabawkarstwa i szycia oraz pracownia kulinarna ze stołówką. Ponadto jest tam jeszcze sala rehabilitacyjna i pomieszczenia dla administracji. Kierownikiem warsztatów jest Jadwiga Konieczniak, z zawodu pielęgniarka, która z dziećmi przepracowała już szesnaście lat.


2002-08-16
Apel o pomoc ofiarom powodzi

Caritas Diecezji Opolskiej solidaryzuje się z ofiarami powodzi niszczącej tereny Czech i Niemiec. Środki finansowe przeznaczone na pomoc powodzianom można wpłacać na konto Caritas Diecezji Opolskiej: Bank Pekao S.A. I/O Opole 12401633-50020667-2700-401112-003-0000 z dopiskiem „powódź”.
Caritas Diecezji Opolskiej nie organizuje żadnych zbiórek rzeczowych. Pomoc doraźna w postaci żywności, odzieży, leków, środków czystości organizowana jest na miejscu przez wiele instytucji m.in. przez Caritas Czech. Caritas Diecezji Opolskiej włączy się w programy pomocy długofalowej.


2002-07-06
Caritas dzieciom

320 dzieci z niezamożnych rodzin spędzi wakacje na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Opolskiej. Dzieci przebywać będą przez 12 dni w Głuchołazach, Turawie, Rzeczce k. Kłodzka i Głębinowie. Ogólny koszt wypoczynku wyniesie 150 tys. złotych i będzie w większości sponsorowany przez parafialne zespoły Caritas. Zaledwie 10% kwoty na organizację wypoczynku pozyskano z Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodków Pomocy Społecznej.


2002-06-11
Uroczyste spotkanie Caritas

W dniu 11. czerwca 2002 roku o godz. 1100 w Ośrodku Formacyjnym Caritas Diecezji Opolskiej w Głuchołazach przy ul. Andersa 74 odbyło się uroczyste spotkanie ponad dwustu pracowników Stacji Opieki, Gabinetów Rehabilitacyjnych oraz Poradni Paliatywnych Caritas. Pielęgniarki, lekarze i rehabilitanci wraz ze swoimi opiekunami duchowymi spotkali się na wspólnej eucharystii. Jako centralne wydarzenie ma ona podkreślić, że źródłem, celem i wzorem działania Caritas pozostanie Najświętsza Ofiara Chrystusa. Uroczysty obiad oraz program artystyczny były okazją do złożenia życzeń i wyrażenia wdzięczności pracownikom Caritas za całoroczną, wzorową pracę.


2002-04-19
Dary dla szpitali

13 ton plastrów od niemieckiej firmy Beiersdorf AG z Hamburga otrzymała Caritas Diecezji Opolskiej. Plastry o wartości 650 tys. złotych przekazane zostaną do szpitali woj. opolskiego i Stacji Opieki Caritas.
Współpraca opolskiej Caritas z renomowanym producentem środków opatrunkowych datuje się od 1996 roku i została nawiązana przez byłego mieszkańca Sławic k. Opola Johannesa Kowolla. W ciągu sześciu lat firma Beiersdorf przekazała Caritas Diecezji Opolskiej 130 ton plastrów.


2002-04-08
Caritas chorym

180 wysokospecjalistycznych łóżek, sterowanych pilotem przekazała Caritas Diecezji Opolskiej niemiecka fundacja z Nadrenii Palatynatu. Elektryczne łóżka przeznaczone są dla pacjentów obłożnie chorych i po ciężkich urazach. Sprzęt trafił nieodpłatnie do szpitali w Opolu, Nysie, Paczkowie, Branicach i Głubczycach. Caritas Diecezji Opolskiej szacuje wartość darów na ponad 400 tysięcy złotych.


2002-03-07
Podsumowanie misji dworcowej

Sprawozdanie z działalności Misji Dworcowej Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu (2001/2002)
Czas trwania misji 03.12.2001-28.02.2002 r.
Pracownicy etatowi misji - 5 Bezdomni, którzy skorzystali z działalności misji: z terenu miasta Opola (wg ostatniego miejsca zameldowania) - 87; z terenu woj. opolskiego - 22; spoza woj. opolskiego (np. ze Szczecina, Kłodzka, Świnoujścia) - 15; razem: 124
Ilość żywności wydanej w Misji Dworcowej: chleb (szt.) - 55; bułki (szt.) - 40; smalec (kg) - 15; herbata (kubki) - 1300; inna żywność (szt.) - 150
Ilość żywności wydanej w noclegowni przy ul. Plebiscytowej: chleb (szt.) - 3145; bułki (szt.) - 460 smalec (kg) - 115; herbata (kubki) - 3000; inna żywność (szt.) - 300
Ilość wyjazdów samochodem misji: do szpitali w Opolu - 25; do schronisk i noclegowni (Bielice,"Szansa" i "Gawra" w Opolu oraz noclegownia przy ul. Plebiscytowej) - 21; razem: 46
Ilość przejechanych kilometrów samochodem misji (km) - 3900
Ilość doraźnych interwencji medycznych - 120
Ilość wezwań karetki pogotowia - 4
Ilość wydanej odzieży używanej (kg) - 60
Ogólny koszt działania misji - 17318,92 zł
Kwota darowizn przekazanych na działalność Misji - 17200,00 zł
W m-cu marcu br. Caritas Diecezji Opolskiej bezpłatnie dostarcza żywność do noclegowni przy ul. Plebiscytowej.


2002-03-01
Koniec działalności Misji Dworcowej Caritas

Dnia 28. lutego 2002 roku zakończyła się trzymiesięczna działalność Misji Dworcowej Caritas Diecezji Opolskiej w Opolu. Pracownicy Misji świadczyli pomoc 124. bezdomnym z terenu miasta Opola, woj. opolskiego i kraju. Misja przekazała bezdomnym m.in. 4.000 bochenków chleba i bułek oraz 4.300 kubków herbaty. Pracownicy Misji interweniowali 120 razy w sprawach medycznych. Przewozili osoby bezdomne do szpitali oraz noclegowni.


2002-03-01
Stacje Opieki Caritas

Dnia 21. lutego 2002 roku Opolska Regionalna Kasa Chorych podpisała ze Stacjami Opieki Caritas Diecezji Opolskiej kontrakt na świadczenie usług z zakresu pielęgniarstwa środowiskowego. Już 28. lutego br. ORKCh wypowiedziała kontrakt tłumacząc się zmniejszeniem swoich przychodów. Równocześnie Kasa zaproponowała Caritas podpisanie aneksu na dotychczasową ilość świadczeń po niższych cenach. Identyczna sytuacja powtórzyła się w kontraktach na usługi rehabilitacyjne z gabinetami Caritas oraz świadczenia z poradniami opieki paliatywnej.
Caritas Diecezji Opolskiej wyraża obawę, że obniżenie wartości kontraktów może negatywnie wpłynąć na jakość i dostępność usług świadczonych dotychczas przez placówki Caritas.


2002-02-21
Pomoc dla szpitala we Lwowie

W dniu dzisiejszym tj. 21.02.2002 r. w godzinach od 9.00 do 10.30 w magazynie Caritas w Winowie przy ul. Zbożowej zostanie załadowana ciężarówka z pomocą humanitarną dla Szpitala Neuropsychiatrycznego przy ul. Kulparkowskiej we Lwowie. Akcja pomocy organizowana jest po raz drugi przez Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Wodociągowej w Opolu i Caritas Diecezji Opolskiej. Wśród siedmiu ton darów znajdują się m.in. łóżka szpitalne, sprzęt pielęgnacyjno-rehabilitacyjny, środki czystości i odzież. Transport dotrze do Lwowa w najbliższy poniedziałek.


2002-02-21
Pomoc dla szpitala w Niemodlinie

12 ton sprzętu pielęgnacyjno-rehabilitacyjnego przekazał nieodpłatnie Caritas Diecezji Opolskiej Samorządowemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Niemodlinie. Łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, balkoniki i kule Caritas Diecezji Opolskiej pozyskał od kilku niemieckich szpitali. Szacunkowa wartość podarowanego sprzętu wyniosła 60 tys. złotych. Aby towary po wejściu w polski obszar celny nie zostały objęte dozorem celnym Caritas Diecezji Opolskiej musiał uiścić podatek w wysokości 22% wartości towaru.


2002-02-07
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

W ramach Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom 2001, Caritas Diecezji Opolskiej rozprowadził 95 tysięcy świec. Uzyskany dochód wyniósł 311 tys. złotych. Z tej kwoty 65 tys. złotych przeznaczonych zostanie na organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. 9 tys. złotych otrzyma par. Matki Bożej Loretańskiej w Orenburgu na Uralu na sfinansowanie całorocznego wyżywienia dla 15. dzieci. 47 tys. złotych wykorzystają parafialne zespoły Caritas na realizację własnych projektów pomocowych. Największa część środków, bo aż 190 tys. złotych zasili fundusz budowy hospicjum stacjonarnego dla dzieci w Starych Siołkowicach. Caritas planuje uruchomienie tej placówki już w grudniu br.


2002-01-16
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Do 10. stycznia br. Caritas Diecezji Opolskiej zgromadził 120 tysięcy złotych na koncie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W blisko czterystu parafiach diecezji opolskiej rozprowadzono 95 tysięcy świec. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na wyposażenie dwóch pokoi dla dzieci i młodzieży w hospicjum stacjonarnym budowanym przez Caritas Diecezji Opolskiej w Starych Siołkowicach. Za część środków zostanie zorganizowany wypoczynek letni dla kilkudziesięciu dzieci z ubogich rodzin. Ponadto 50 gr. z każdej sprzedanej świecy przeznaczone zostanie na programy pomocowe realizowane przez parafialne zespoły Caritas (jest to suma ponad 47 tysięcy złotych).


2002-01-16
Noclegownia dla osób bezdomnych
17. grudnia 2001 roku miasto Opole uruchomiło nową noclegownię dla osób bezdomnych. Znalazło w niej schronienie 60 osób. Noclegownia współpracuje z Misją Dworcową Caritas Diecezji Opolskiej. Pracownicy Misji przewożą osoby bezdomne na nocleg i zabezpieczają dla nich wyżywienie. Niezależnie od działalności noclegowni na dworcu PKP w Opolu koczuje co noc ok. 10. bezdomnych. Działalność Misji i częściowo noclegowni finansowana jest ze środków osób prywatnych i instytucji.

Licznik odwiedzin