Centrum Opieki Paliatywnej

Stare Siołkowice
ul. Piastowska 26
Tel./fax: 77/ 469 29 79, 77/ 469 29 80

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Od 1992 r. Caritas Diecezji Opolskiej prowadziła najgęstszą na terenie kraju sieć placówek domowej opieki pielęgniarskiej pod nazwą Stacje Opieki Caritas, które - w opinii Konsultanta Regionalnego - nieformalnie pełniły funkcję zespołów opieki paliatywnej. W strukturach Caritas Diecezji Opolskiej działał również hospicyjny zespół opieki domowej w Opolu oraz 9 Poradni Opieki Paliatywnej. Istniała jednak pilna potrzeba utworzenia nowoczesnego stacjonarnego ośrodka opieki paliatywnej dla woj. opolskiego. Podjęcie decyzji o budowie hospicjum stacjonarnego w Starych Siołkowicach było zatem momentem szczególnym w historii działalności Caritas Diecezji Opolskiej na rzecz osób w tzw. końcowej fazie życia.
7. października 1999 r. Caritas Diecezji Opolskiej otrzymała od Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek wg III Reguły św. Franciszka z Ołdrzychowic Kłodzkich, ustną ofertę nieodpłatnego przekazania szpitala w Starych Siołkowicach. Po rozmowie z biskupem ordynariuszem Caritas Diecezji Opolskiej podjęła decyzję o przejęciu obiektu i w grudniu 2000 r. przystąpiła do remontu i modernizacji dwóch mocno zniszczonych budynków szpitala. W ciągu 20 miesięcy w miejsce budynku gospodarczego powstał nowy obiekt, w którym znalazł siedzibę Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna. Budynek główny szpitala wymagał większych nakładów.

Centrum Opieki PaliatywnejPo remoncie jego powierzchnia użytkowa zwiększyła się o 60% i wyniosła 1180 m2. W obiekcie zaprojektowano 14 dwuosobowych pokoi. Wydzielono dwa pokoje dla dzieci. Zamontowano windę i zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne. W budynku urządzono kaplicę, kuchnię i jadalnię dla gości. W opinii tych ostatnich standard pomieszczeń i wyposażenia plasował ośrodek w gronie najbardziej komfortowych placówek tego typu w kraju.
Uroczystość poświęcenia i otwarcia stacjonarnego Centrum Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Opolskiej odbyła się 4. czerwca 2003 r. Przewodniczył jej ks. abp Alfons Nossol.
12. lipca 2003 r. w Centrum Opieki Paliatywnej bp Paweł Stobrawa erygował, poświęcił i oddał do użytku chorych kaplicę p.w. Bożego Miłosierdzia. Poddana całkowitej restrukturyzacji placówka służy wszystkim mieszkańcom woj. opolskiego w zakresie medycyny paliatywnej.
W przeddzień poświęcenia placówki w dniu 2 czerwca 2003 r., Centrum Opieki Paliatywnej podpisało kontrakt z NFZ na organizowanie świadczeń zdrowotnych w oddziale medycyny paliatywnej. Świadczenia obejmowały opiekę lekarską, pielęgniarską, zabiegi lecznicze, diagnostyczne i rehabilitacyjne oraz zapewnienie bezpłatnych leków i materiałów medycznych. Do końca 2003 r. hospicjum w Starych Siołkowicach objęło opieką 87 osób, z których 50 zmarło a 26 zostało wypisanych do opieki domowej. W 2004 r. liczba przyjętych pacjentów wyniosła 219 a w 2005 r. sięgnęła już 290. Od początku działalności do końca 2005 r. w Hospicjum zmarło 365 osób.
W połowie 2005 r. w Centrum rozpoczęła działalność Poradnia dla osieroconych. Celem poradni było udzielanie wsparcia duchowego i pomocy psychologicznej w przeżywaniu choroby i żałoby. Pomocy udzielano pacjentom oraz rodzinom pacjentów leczonych w placówce. Poradnictwo obejmowało porady indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne prowadzone przez psychologa, pedagoga, duszpasterza, pielęgniarkę, specjalistę ds. poradnictwa rodzinnego. Działalność poradni finansowana były ze środków Samorządu Wojewódzkiego w Opolu.
Sukcesem Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach było uzyskanie certyfikatu systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 9001:2000.

opr. ks. dr Arnold Drechsler
dyr. Caritas Diecezji Opolskiej